Co (ne)máme vědět (2) – přežije lidstvo osudové úskalí ? 15.12.2024
- doporučují zásoby na minimálně 3dny a evakuační zavazadlo na 4dny… a co pak?
– pak dle profesora Staňka bude na 90% buď válečný konflikt nebo přírodní katastrofa.
- a když přírodní katastrofa zasáhne velká území či více států a pak nám nikdo nepomůže…
(složky záchranného systému mají též své rodiny a těm dají přednost).
-
už víte, jak se armáda zachovala během posledních povodní na Jesenicku: nedostala rozkaz…
-
tato „černá labuť“ (posun jádra, změna rotace…) není „co by kdyby“, ale realita… odmítáme ji přijmout… Pompeje měly 18dnů… a my?
-
chápu, že je obtížné uvěřit, že se se Zemí opravdu něco děje (přes všechny zelené -ismy a lži o CO2… či „zachraňování planety“ greendealem a povolenkami…) ale nechuť je důsledek manipulace…
– informace o probíhajících přírodních katastrofách na Zemi jsou médii minimalizovány.
- v části 1 jste četli, že regulace tepla v oceánech selhala… oceány se ohřály (shora i zdola): v r.2020 o 450 % proti r.1990… oceánská kůra dna je tenčí než pevninská, tj magma ohřívá dno oceánu silněji… cirkulaci brání „plastová deka“… roste vlhkost… jak se to vše propojeně projevuje?
***** V dnešní části půjde zejména o projevy, změny či dopady v atmosféře ve vazbě na oceány… Sopečná činnost, zemětřesení… změny ve Sluneční soustavě… budou popsány následně, včetně tajemného vědci označovaného faktoru X…*
A změny na moři a v oceánech
*** ohřátá voda ze dna oceánů stoupá nahoru a po oceánech putují plochy ohřáté vody (tzv bloby).
*** mění se mořské proudy – obvykle proudí teplý povrchový proud od rovníku k pólu a studený obráceně - nyní se u rovníku zvyšuje cirkulace, víření, proudy jsou brzděny i větry (např teplý Golfský proud v Atlantiku v 05.2010 blokovala masa horké vody pod Grónskem).
– o proudech v hloubkách oceánů se toho ví málo…
-
oteplováním oceánů od r.1995 se z nich uvolňuje více vzdušné vlhkosti a proto roste počet a síla hurikánů ( vyskytují se v oblastech, kde dříve nebyly)…
-
roste počet a síla vodních smrští (tzv tornáda nad vodou s lokální kondenzací vodní páry, které zvedají vodní hladinu).
-
z moří se uvolňuje metan (na dně severských moří jsou obrovské zásoby) - akumulace metanu na dně je v podobě klatrátů , které se geotermální energií po linii středoarktických zlomů nárazově uvolňují v podobě plynu (zjištěno satelity).
-
nyní se voda v hlubinách ohřívá 10x rychleji než na povrchu.
B změny na pevnině
- výrazně se rozkolísává tzv tryskové proudění (jet stream) – obvykle mají podobu větrné „trubice“ podél rovnoběžek, ve kterých vzduch proudí meandrovitě od Z na V (rychlostí 100-700km/h; ve výšce 7-16km) – tryskové proudění máme polární (od 50º do 30º šířky) a subtropické (kolem 30º).
– meandry vyklenuté k severu přitahují horký vzduch z jihu a obráceně: meandry vyklenuté k jihu vyvolávají proudění ledového vzduchu ze severu.
– zhuštění těchto meandrů způsobuje veliké teplotní rozdíly v sousedících státech (např velmi horký vzduch 45ºC vyvolá požáry ve Španělsku a současně studený 17ºC extrémní srážky a povodně v Itálii) - a tato proudění mohou v těchto státech zůstat na stejném místě i dlouhou dobu…
- roste počet a síla supercel tzv konvektivních bouří (s tornády, kroupami) a více buněčných bouří
(např v Evropě dle databáze ESWD bylo v období 1970-79 cca 45 tornád ročně a v 2014-23 jich bylo již přes 800 ročně…).
-
letecké havárie způsobují propady studeného vzduchu (downbursty) a mohou přivodit obdobné škody jako tornáda (náraz proudu vzduchu jde shora dolů – u tornáda obráceně, tam jde o nasávání) – v ČR poničil silný downburst vesnice Stebno a Kryry u Loun v 06.2021.
-
roste počet a síla od země rostoucích atmosférick ý ch vírů (trombů) – vznikají při přehřátí zemského povrchu (pole, letiště) – v ČR známe malé (rarášky): víří, zdvihají prach, listí, písek… ale velké písečné a prašné víry mohou „vyrůst“ (i za jasného počasí) do výšky i několika kilometrů…
C změny v atmosféře: zopakujme si ze školy:
– atmosféra je vrstva plynů (78% dusíku, 21% kyslíku, 1% jiných) obklopující planetu Zemi.
– chrání život před sluneční a kosmickou radiací a snižuje teplotní rozdíly mezi dnem a nocí.
– nemá jednoznačnou horní hranici, ale plynule řídne a přechází do Vesmíru.
– má následující vrstvy odshora: exosféra (500-1000km), termosféra (640km), mezosféra (80-85km), stratosféra (60km), troposféra (7-14km).
** ohřev spodních vrstev atmosféry (troposféry):
-
následkem ohřívání světových oceánů je výrazné oteplení spodních vrstev atmosféry (dle ředitelky CCCS byl rok 2023 nejteplejším rokem za poslední tisíce let (r.2024 to překoná).
-
roste nerovnováha mezi energií přicházející ze Slunce a energií vycházející ze Země – energie se v atmosféře exponenciálně hromadí – snížila se schopnost oceánů a atmosféry účinně odvádět teplo z povrchu Země do Vesmíru…
** změny v horních i ve středních vrstvách atmosféry:
-
termosféra ve výšce 400km utrpěla řídnutí, výrazné snížení hustoty o 1,7-7,4 % za 10let (pozorováno od r.2007): potvrzují to data ze satelitů (pokles zvyšuje riziko kolize, selhání satelitů).
-
ke změnám, k ochlazení, došlo i v mezosféře (50-90km) i ve stratosféře (18-50km); tloušťka stratosféry se snížila v průměru o 400m.
** změny chemického složení atmosféry – zejména pokles koncentrace kyslíku:
– v termosféře o 60% – ve výšce 130km se koncentrace molekulárního kyslíku O2 snížila 2-4x
***** Hurikánům v Evropě říkají medikány a u nás „známe“ zejména vliv tornád.*
Dále si, kdo chce, může zopakovat fakta k předpovědím počasí (je dobré znát alespoň základní souvislosti a pojmy)… ale mnoho z dřívějších vysvětlení dnes přestává platit (ignorujeme to).
****** V****ítr – pomocník či velmi ničivý živel i v ČR
-
jde zpravidla o horizontální proudění vzduchu v atmosféře, vyvolané rozdíly ve tlaku vzduchu a rychlostí rotace Země.
-
rychlost větru se mění v čase (průměrný nebo nárazový vítr) a udává se dle tzv Beaufortovy stupnice - v troposféře zpravidla rychlost větru roste.
– Beaufortova stupnice má nyní 16stupňů (byla nestavena o 5 stupňů, které platily pro hurikány):
0 bezvětří 0-1km/h; 1 vánek 1-5km/h; 2 slabý vítr 6-11km/h; 3 mírný vítr 12-19km/h; 4 dost čerstvý vítr 20-28km/h; 5 čerstvý vítr 29-38km/h; 6 silný vítr 39-49km/h (otáčí deštník); 7 prudký vítr 50-61km/h (obtížná chůze proti větru); 8 bouřlivý vítr 62-74km/h (nemožná chůze proti větru); 9 vichřice 75-88km/h (menší škody na střechách); 10 silná vichřice 89-102km/h (vyvrací stromy);
11 mohutná vichřice 103-117km/h (rozsáhlé polomy); 12 orkán 118-133km/h (boří domy): hurikán 1.kategorie 119-153km/h; 13: hurikán 2.kategorie 154-177km/h; 14: hurikán 3.kategorie 178-209km/h; 15: hurikán 4.kategorie 210-249km/h; 16: hurikán 5.kategorie od 252km/h výše… (např Katarina v r.2005… Otis 2023…).
– lidově se silnějším projevům větru (od vichřice výš) říká větrná smršť… uragán (od orkánu výše…)
– od 63km/h se (pro oceány) říká tropická bouře a od 119km/h hurikán – a „významný hurikán“ je od 3.kategorie výše – neoficiálně existují i hurikány 6.kategorie od 280km/h výše (např Irma 2017).
- cyklóna (tlaková níže = N či L), tropická cyklóna, spirálově rotující bouřkový systém…
– jsou to větry, které se pohybují v kruhu, víří kolem centrálního jasného „oka“ (přízemní větry se točí ve směru hodinových ručiček na severní polokouli a na jižní proti směru).
– mají průměr od 100 do 2000km.
– nasávají ohřátý vzduch s vodní párou nad teplou hladinou oceánu a ve svislém komínu jej vedou nahoru (kde se ochlazuje a stáčí se dolu a vodorovně od „oka“…).
– nejvyšší rychlost větry dosahují kolem „oka“ (např Patricie měla v r 2015 trvalou rychlost 345km/h) – udává se, že pro vznik cyklóny je nutná teplota moře min 26-27ºC, tj se vzrůstající teplotou se jich místo jedné za stejné období řadí za sebou 4-6 cyklón s rostoucí intenzitou…
– kolem Ameriky a v Atlantském oceánu se tropickým cyklónám říká hurikány… a dále na západ v Tichém oceánu tajfuny… pojmenovávají se jmény… a zpravidla způsobují značné škody nejen na pobřeží, ale stále častěji i ve vnitrozemí, kde postupně „slábnou“ do tropických bouří.
– cyklóny doprovázejí nejen vydatné přívalové deště, ale i stále vyšší mnohametrové vlny…
– v poslední době počet tajfunů vzrostl z jednoho měsíčně na čtyři za měsíc…
- anticyklóna (tlaková výše = V či H) – opak cyklóny (teplý vzduch je ve spirále tlačen dolů)
– na zemi jsou buď krátkodobé nebo sezónní (permanentní, trvalé, antarktické či v Evropě azorské).
– ve střední Evropě v létě doprovází anticyklóny zpravidla nulová či malá oblačnost, bez deště (často spojená s vlnami veder) - a v zimě buď mrazivé počasí nebo inverze…
-
pokud dvě anticyklóny drží mezi sebou cyklónu: způsobí velký objem srážek na jednom místě…
-
ve Středozemním a Černém moři se výrazným cyklónám od září do ledna říká medikán s průměrem stovek kilometrů – zatím se jedná zpravidla o hurikány 1.kategorie – pro vznik jim stačí méně teplé vody (cca kolem 16ºC) – zasahují většinou Řecko, Itálii, Turecko, Albánii…
– 2017 Numa – 2018 Zorbas – 2019 Detlef – 2020 Ianos – 2021 Apollo… i zde jsou mrtví, nezvěstní.
– např medikán Daniel v r 2023 v září zasáhl Řecko, Turecko, Bulharsko a Libyii, kde způsobila protržení dvou přehrad – zemřelo 4tisíce lidí, 7tisíc bylo zraněno a 10-100tisíc lidí se pohřešuje…
-
pasáty – jsou větry, které vanou od rovníku k obratníkům na S a na J - a po ochlazení vanou zpět k rovníku (z oblasti vyššího tlaku do oblasti nižšího tlaku vzduchu) – existují i antipasáty: nad rovníkem stoupá teplý vzduch do troposféry (10km) a po ochlazení se vrací zpět k rovníku.
-
monzun je (byl?) pravidelný vítr, který mění svůj směr: jedno pololetí vane jedním směrem (vlhký vzduch z moře na pevninu, s vydatnými srážkami) a druhé pololetí obráceně (suchá vzduch z pevniny na oceán) – vyskytují se v Asii (J, JV, V), v Africe či v S.Americe, výrazně se projevují např v Indii… Mohou je doprovázet sněhové přeháňky např nad Hokaidó.
– v poslední době se postupně monzuny zmenšují, popř. v Africe nevanou vůbec (oblasti čelí suchu)
– pokud monzun chybí, objevují se hladomory… (obdobně jako ve fázi El Niňo – viz dále).
- výskyt cyklón se dává do souvislosti s 3fázovým cirkulačním jevem ENSO (teplá fáze El Niňo, chlapeček – normální fáze – studená fáze La Niňa, holčička) v pásu V a Z Tichého oceánu (Peru – Indonézie) – střední fáze trvá obvykle stejně dlouho jako trvání obou dvou krajních…
-
při El Niňo zůstávají teplé vody (vysoký tlak) u východního Tichého oceánu (u Peru) - a více prší u Indonésie.
-
při La Niňa proudí pasáty výrazně mezi V a Z oblastí (ovlivňují teplotu i výšku hladiny) – pasáty tlačí teplé vody od Peru k Indonézii a u Peru vystupují z hloubky studené vody (více prší u Peru).
– jak jev ENSO funguje není přesně známo, ale tato cirkulace ovlivňuje počasí na Zemi.
– v poslední době zvyšující se teplota oceánů mění i tuto nepravidelnou cirkulaci… a ta se posouvá do středu oblasti (k datové hranici:180 poledníku) a zvyšuje četnost cyklón v Atlantiku.
- spojí-li se příboj s přílivem (slapovou silou) a vane-li silný vítr dlouho po stejné dráze na stane bouřlivý příliv s výrazným vzdutím hladiny s účinky podobnými hurikánu – a nejvyšší pokud se spojí i s cyklonem např 2008 Nargis zabil v Myanmaru 138tisíc lidí - tajfun Haiyan 2013 na Filipínách 6tisíc mrtvých… - největší příliv bývá je-li v zákrytu Slunce, Země i Měsíc…
– v Kanadě (Fundy) při přílivu stoupá hladina až o 20m – ve Francii (Mont-S-Michel) o 13m.
– výrazné vzdutí (přílivový příboj) je u ústí řek s pozvolným dnem (např u ústí Amazonky dosahuje výšky až 5m a je patrný ještě 850km od ústí – na Labi do vzdálenosti 150km od ústí…).
– slapové proudy bývají výraznější za odlivu, kdy může rychlost dosáhnout až 22km/h.
– uvedené číselné údaje se budou měnit…
-
multiceli (konvekční, konvektivní) bouře s více bouřkovými buňkami (nárazy větru, déšť, kroupy…) - multiceli mohou být liniové nebo shlukové – mohou tvořit souvislou srážkovou oblast o rozměru 100km i větší.
-
superceli mají jednu dominantní mohutnou bouřkovou buňku – kde část bouře (mezocyklóna) rotuje kolem vertikální osy (obdobně jako hurikán) – mají šířku několik km, doprovázejí je intenzivní bleskové výboje, prudké přívalové deště, krupobití… a vznikají zde zpravidla i tornáda.
** tornádo je prudce rotující sloupec vzduchu (trychtýř), který je v kontaktu s povrchem.
– vzniká pod konvektivní bouří, sestupuje dolů – vyskytují se po celém světě: nejvíce v S.Americe, SZ Evropě… nejničivější (kategorie F5) jsou v Indii… - velmi obtížně se předpovídají.
– největší dosahují rychlosti větru přes 480km/h, mají průměr přes 5km a letí po zemi stovky km.
– tornáda mají mnoho tvarů a velikostí – mohou mít více vírů - jsou ohnivá i vodní…
– v ČR se 2004 objevilo v Litovli tornádo F3 a na J.Moravě 2021 tornádo F4 (6mrtvých)…
-
vichřice (poničení lesů ve V.Tatrách v 11.2004) a povodně jsou zatím největším zdrojem škod ve Střední Evropě (včetně škod způsobených erozí).
-
celosvětově zatím působí největší škody konvektivní bouře: mezi r.2018-2022 dosáhly ekonomické ztráty 177mld.$, to je 60% nárůst vůči předcházejícím 5ti letům.
**** Počasí** (stav atmosférických jevů v troposféře na určitém místě a v určitém čase):
nejprve pár údajů ze slovníku meteorologů:
-
atmosférické pohyby vzduchu se nazývají fronty: studené, teplné, okluzní, zvlněné, hlavní…
-
chladnější vzduch (má větší hustotu) se pohybuje při zemi a nutí teplejší vzduch, aby se nasunoval (šikmo) nad něj – tato šikmá plocha (rozhraní) se nazývá atmosférická fronta (může mít výšku i několik km) a při jejím přechodu se prudce (skokově) mění počasí na daném území: ze studené fonty na teplou frontu (nebo obráceně podle toho, která konkrétně postupuje).
– atmosférické fronty jsou především v troposféře – a vždy je s nimi i cyklóna a anticyklóna
– fronty jsou hlavní (Evropu ovlivňuje hlavně polární, se studeným vzduchem) a podružné.
– uvnitř šikmé plochy (tam kde se dotýká povrchu v úhlu 1º-10º i více) vznikají trvalé srážky.
– po šikmém rozhraní vystupuje teplý vzduch do výše, tam kondenzuje a vznikají mraky.
– pokud je teplý vzduch dostatečně vlhký (nasycený vodní párou), pak dosahují mraky vysoko a je-li základna mraků nízko dochází k bouřkám a lijákům (nebo sněžení).
– pokud se šikmá plocha pohybuje rychle (a/nebo narazí na hory): vyklene se do oblouku a vznikají intenzivní lijáky a silné bouřky s prudkými nárazy větru (i přes 100 km/h) i s poklesy teplot přes 20º
- pokud přední studenou frontu „dohoní“ zadní studená fronta vzniká tzv okluzní fronta a vyjasní se
– probíhá několik front (dějů) v různých výškách najednou – tj okluze se obtížně rozlišují.
– fronty se prolínají a/nebo postupují rovnoběžně (i různými směry) či ve vlnách tzv z**vlněná fronta
– v poslední době se stává pravidlem (s ohledem na rychlost změn v atmosféře), že se varování. meteorologů včas nedostanou k lidem (viz nedávné povodně ve Španělsku) – nehledě na případný blekaut, který vyřadí všechna čidla…
- oblačnost (stupeň pokrytí oblohy mraky, oblaky – od skoro jasno přes oblačno po zataženo)
– oblaka vznikají kondenzací atmosférické vodní páry (na jádrech z prachu, soli…) při ochlazení vzduchu pod teplotu rosného bodu (vodní páru tvoří z 85% voda stoupající z oceánů).
– vypařování probíhá nerovnoměrně a jsou místa nad oceánem kde se za rok vypaří 2,5m vody.
– do oceánů se zase voda vrací – tato výměna se odhaduje na 450tisíc miliard m3 vody za rok.
- srážky
– atmosférické srážky (vodní kapky či ledové krystalky) dopadají na zem v podobě mrholení, deště, sněhu, krup-kroup… či mrznoucího nebo zmrzlého deště… a na povrchu se usazují v podobě rosy, jinovatky, námrazy, ledovky, sněhu… sněhových jazyků, závějí…
– průtrže mračen (přívalové či nadměrné srážky) jsou klasifikované pokud naprší: 45mm za 30min nebo 55mm za 1h nebo 65mm za 2h či 70mm za 3h – nad tyto hodnoty se jedná o extrémní srážky.
– v poslední době se stále častěji jedná o extrémní srážky přesahující srážkové úhrny (měsíční, roční…) v daném místě – obdobně v případě sněhu (sněhové bouře); sníh i na místech, kde předtím dlouho nebyl (např na Sahaře).
- extrémní či dlouhodobé srážky na jednom místě (zpravidla vyvolané cyklónou a doprovázené poryvy větru) způsobují povodně, sesuvy půdy, bahnotoky… a obrovské škody a oběti na životech.
– povodeň vytváří rozlité velké množství vody v krajině (záplavy) podél koryt potoků a řek.
– ale mohou se i během několika minut rozvinout jako přívalové povodně daleko od vodních toků…
– povodně způsobují monzuny v období dešťů, hurikány nebo tajfuny (pobřežní povodně)…
– povodeň může vyvolat i ucpání koryta (často kolem mostů) nebo protržení hráze či tání sněhu…
– do obydlí se voda může dostat záplavou dveřmi, okny… nebo zátopou do sklepů, garáží odspodu: kanalizací (v podobě gejzírů) či zvýšenou spodní hladinou vody.
– „síla“ povodně se označuje jako desetiletá, padesátiletá, stoletá… povodeň.
– určitou ochranou mohou být protipovodňové a břehové hráze, stěny, poldry, nádrže, přehrady…
– v ČR byly velké povodně v r 2002, 2006, 2009, 2010, 2013, 2024…
– v poslední době se povodně v jedné oblasti často opakují…
- v historii lidstva byly ničivé potopy, kdy obrovské množství vody v krátké době zaplavilo vysokými vlnami rozsáhlá území (často jako následek tsunami či zemětřesení – Středozemní moře či Atlantida…), byly ale i „celosvětové“ potopy (biblický Noe), která vyvolává tzv „výdech Země“, kdy se uvolní nashromážděné masy vody z ringulitu…
– v dnešní době jsme v období „nádechu Země“ spojené s vyšší rychlostí rotace Země (mizí voda z povrchu Země, z řek, jezer… prasklinami v zemské kůře).
- opakem povodní je sucho, zpravidla provázené vlnami veder (tzv teplotní rekordy) - ale jinak se vnímá sucho na poušti, jinak v oblasti tropických deštných pralesů a jinak v ČR…
– člověk snáší i velmi vysoké teploty, pokud jej ochlazuje pot (při nenasycené vzdušné vlhkosti).
– k suchu nejčastěji dochází při nedostatku srážek v delším časovém období (týdnů, měsíců) a vede k nedostatku vody (sucho v půdě, pokles hladiny spodní vody, pokles hladiny toků či v nádržích…).
– při extrémním suchu vysychají studny, vrty, potoky, mokřady… mizí voda z řek… (tomu napomáhá i výše uvedený „nádech Země“).
– s vodou mizí i pitná voda (lze si krátkodobě pomoci cisternami, kontejnery… nebo generátory vzdušné vlhkosti – viz předcházející 1.část) – udává se, že člověk bez vody vydrží cca 3dny…
– celkový objem vody na Zemi je konstantní, jen se mění skupenství vody nebo místo koncentrace…
*************** pokračování